O všech činnostech, které jsou součástí řízení bezpečnosti provozu dětských hřišť, musí být veden záznam. Jeho forma je na uvážení provozovatele, ale minimální rozsah je evidence bezpečnostních prohlídek, veškerých oprav a technických zásahů a případných úrazů.
Tato dokumentace musí být přístupná pro potřeby údržby, kontroly a při nehodě.
Zařízení a jeho součásti musí být kontrolovány a udržovány podle návodu výrobce. Pokud neurčil výrobce jiný interval, tak nejméně jedenkrát ročně hlavní roční odborná technická kontrola.
Zařízení dětského hřiště se kontroluje následovně:
Vstupní kontrola před uvedením do provozu – doporučujeme, není nařízena.
Kontrola zaměřená na kompletnost dokumentace, správnou montáž a dodržení všech parametrů dle certifikace. Na stavbách dětských hřištích dochází k montážním závadám, protože ne vždy montáž provádí technici znalí problematiky bezpečnosti dětských hřišť.
umožňuje rozeznat nápadné zdroje nebezpečí, které mohou být způsobeny vandalizmem, používáním nebo povětrnostními podmínkami, např. nebezpečí v podobě zlomených součástí nebo rozbitých lahví.
podrobnější kontrola ověřující funkci a stabilitu zařízení, zvláště z hlediska opotřebení. Tato kontrola by měla být prováděna v intervalu od 1 do 3 měsíců ( podle pokynů výrobce).
Technik věnuje zvláštní pozornost částem uzavřeným po celou dobu životnosti. Dále se detailně zkoumají zařízení, u kterých je stabilita zajištěna pouze jedním sloupem.
Součástí prohlídky je vizuální kontrola – čistoty, minimální prostor zařízení, úprava povrchů, ostré okraje a hrany, chybějící části, součásti podléhající nadměrnému opotřebení, soudržnost a celistvost konstrukce, opotřebení pohyblivých částí, pádová výška zařízení, kvalita povrchu tlumící náraz.
provádí se za účelem zjištění celkové úrovně bezpečnosti zařízení, základů a povrchů po jakýchkoliv změnách provedených na základě přijatých bezpečnostních opatření, povětrnostních vlivů, známek hniloby nebo koroze. Hlavní roční kontrola může vyžadovat odhalení základů nebo demontáž některých částí. K zjištění možného poškození konstrukce mohou být nezbytná dodatečná opatření. Zařízení musí být kontrolováno ve shodě s pokyny výrobce. Provozovatel nebo majitel musí ve všech etapách návrhu, montáže, kontroly, údržby a provozu brát v úvahu informace od výrobce, návody k instalaci a údržbě spolu s požadavky na odpovídající části ČSN EN 1176
Pro zajištění dostatečné úrovně bezpečnosti musí majitel či provozovatel zajistit vhodný systém řízení bezpečnosti. Vypracování, zavedení a dodržování odpovídajícího systému běžné údržby. Systém musí akceptovat místní podmínky a pokyny na údržbu a provoz výrobce. Výrobce určuje především četnost kontrol a případné povinné servisní úkony. Plán musí obsahovat pokyny pro postup při stížnostech a nehodách. Základem bezpečnosti je:
každá oprava musí zajistit nápravu závad nebo obnovení bezpečnostní úrovně zařízení a povrchů hřišť. Zejména je nutné dbát při výměně konstrukčních částí na zachování souladu s certifikací – není možné instalovat necertifikovaný díl!
Závady, k nichž došlo v průběhu provozu a představují riziko bezpečnosti, musí být bezodkladně opraveny nebo provedeno takové opatření, aby se zamezilo riziku úrazu. Pokud není možné opravu provést je nutné zařízení zajistit vhodným způsobem proti použití.
provádějící úkoly, které jsou součástí řízení bezpečnosti, jako např. kontrola, oprava a údržba, musí mít k tomu oprávnění. Úroveň oprávněnosti se bude měnit v závislosti na úloze a může se projevit nutnost zaškolení. Pracovníci musí disponovat dostatečnými informacemi o svých úkolech a dostatečnými informacemi o svých kompetencích a odpovědnostech. Práce, které mohou ovlivnit bezpečnost zařízení, musí provádět pouze kvalifikovaní pracovníci.