Podle platných předpisů je provozovatel povinnen zajistit bezpečnost provozu. Podrobně viz stránka Dětská hřistě nebo Sportoviště.
Bezpečnost je zajišťována pravidelnou hlavní roční odbornou technickou kontrolou a dále dle potřeby provozními kontrolami dle vytížení.
Kontrola se provádí za účelem zjištění celkové úrovně bezpečnosti zařízení, základů a povrchů, po jakýchkoliv změnách provedených na základě přijatých bezpečnostních opatření, povětrnostních vlivů, známek hniloby nebo koroze a jakýchkoli změnách plynoucích z provedených oprav nebo dodatečně přidaných nebo vyměněných částí, např. prokázáním shody s odpovídající částí (částmi) EN 1176. Zvláštní pozornost by měla být věnována součástem utěsněným po celou dobu životnosti. Zařízení by mělo být kontrolováno oprávněnými osobami přinejmenším ve shodě s pokyny výrobce.
Kontrola je podrobnější, ověřující funkci a stabilitu zařízení, zvláště z hlediska opotřebení. Tato kontrola by měla být provedena v intervalu od 1 do 3 měsíců, nebo podle pokynů výrobce. Zvláštní pozornost by měla být věnována součástem utěsněným po celou dobu životnosti.
Kontrola umožňuje rozeznat nápadné zdroje nebezpečí, které mohou být způsobeny vandalismem, používáním nebo povětrnostními podmínkami, např. nebezpečí v podobě zlomených součástí nebo rozbitých lahví. Pro dětská hřiště intenzivně využívaná nebo vystavená vandalství může být nezbytná denní prohlídka tohoto typu.
Příklady zaměření vizuální a provozní kontroly jsou čistota, volná výška pod zařízením, kvalita povrchu, odkryté základy, ostré hrany, chybějící části, nadměrné opotřebení (pohyblivých dílů) a celistvost konstrukce.
Výsledky kontrol pomáhají předcházet možným úrazům způsobených špatným technickým stavem zařízení.